Zvierata a ich zmysly
Ticho závidíme: Zvieratá s najúžasnejšími zmyslami!
Máte výborný zrak, dobrý sluch a vynikajúci čuch? Blahoželáme, ale v živočíšnej ríši vás hravo prekonajú celé zástupy rozličných tvorov. A navyše majú aj zmysly, o ktorých sa človeku môže len snívať! Ktorý z nich by sa vám hodil?

Neraz sa stáva, že zvieratá podceňujeme. V skutočnosti sme to však práve my, kto je v nevýhode. Veď matka Príroda zvieratá vybavila zmyslami, ktoré v mnohých prípadoch nedokážeme nahradiť ani modernou technikou.
Čo takto mať vlastný radar pomocou ktorého by ste mohli skúmať predmety vo svojom okolí podobne ako netopier? Echolokácia, ako sa táto schopnosť nazýva, je v prírode pomerne populárna - majú ju napríklad aj delfíny.
Čudujete sa, prečo sú žraloky takými dokonalými predátormi? Vo svojich mozgoch majú totiž špeciálny druh buniek, ktoré detekujú elektrické polia, ktoré živé bytosti produkujú. Niektoré druhy žralokov takto dokážu nájsť aj korisť ukrytú v piesku - chutný obed sa prezradí elektrickým nábojom, ktorý vzniká vo svaloch.
Alebo by ste mali radšej mimoriadne citlivý orgán podobne ako had boa? Ide o špeciálne orgány umiestnené medzi očami a nozdrami. Reagujú na zmeny teploty a umožňujú zvieraťu zároveň odhadovať aj vzdialenosť od koristi. Vďaka tomu môže zaútočiť aj v úplnej tme.

A čo takto mať oči ako hmyz alebo vtáci? Ich oči dokážu zachytiť aj svetlo vlnových dĺžok aké ľudské oči nikdy neuvidia. Farby v ultrafialovom svetle si človek nedokáže predstaviť, práve preto napríklad mnohé zábery z Hubblovho teleskopu musia odborníci dofarbovať, aby sme si ich mohli vychutnať.
Matka Príroda robí všetko maximálne efektívne a tak napríklad mačkám nadelila špeciálnu membránu na očiach, ktorá im umožňuje prenasledovať korisť aj v úplnej tme. A čo poviete na jedinečný spôsob potkanov, ktoré síce príliš dobre nevidia, avšak podobne ako nevidiaci, používajú svoje mimoriadne citlivé fúzy na „ohmatanie" predmetov?
A čo napríklad ryby z čeľade bubeníkovitých. Tie dokážu doslova „počúvať" cez svoj vzduchový mechúr. Pomocou neho dokážu počuť vibrácie a orientovať sa podľa nich. Top zmyslom však zrejme bude špeciálna schopnosť migrujúcich vtákov, ktoré sa orientujú pri svojej kilometre dlhej púti pomocou magnetických polí našej planéty. Vedci si ešte stále nie sú istí ako vlastne tento proces funguje. Jedno je však isté - tento „zmysel" by sa nám mimoriadne hodil.
Komentáre
Prehľad komentárov
Naozaj dobrý príspevok, zaujímavý a nie plný tých odborných názvov.. Klobúk dole, palec nahore
WAW
(Miroslava, 10. 11. 2019 13:51)